Vidinis Resursas
Erdvė, skirta pažinti, ugdyti ir įgalinti kiekvieno vidinius resursus

Apie moteris ir sėkmingą jų karjerą

Mūsų visuomenėje dažnai vyrauja požiūris: ar moteris, siekianti karjeros, gali būti gera mama? Pripažinkime, kad apie apibūdinimą "karjeristė" neretai sklando neigiamos nuostatos ir asociacijos.

Dėl to turbūt kiekviena iš mūsų, norinti eiti savo pasirinktu karjeros keliu, anksčiau ar vėliau susiduria su šiais klausimais ir abejonėmis:

 • Ar šeimos kūrimas ir vaikų auginimas turės įtaką mano karjerai?
 • Ar po vienerių - trejų motinystės atostogų metų aš grįšiu į darbą? Juk mano vietą gali būti užėmęs jau kitas žmogus.
 • Viskas sparčiai keičiasi. Kol esu motinystės atostogose, atrodo visi aplinkui tik kažką veikia, auga ir tobulėja, o aš atsilieku nuo visko, kas vyksta socialinėje aplinkoje.
 • Norėčiau siekti aukštos pozicijos, bet juk tose pozicijose vieni vyrai — manęs nepriims.

Dažnai šie ir kiti klausimai bei abejonės stabdo moteris siekti karjeros arba kartais net ir atvirkščiai - kurti šeimą. Pasidavusios tokioms nuostatoms, pasiliekame prie mažai džiaugsmo teikiančių darbų ir tyliai kenčiame arba dar blogiau - kenčiame garsiai, skundžiamės aplinkiniams, išliejame savo neigiamas emocijas šeimoje. Neretai tokios situacijos gali baigtis net skyrybomis. Bet ar tikrai reikia pasiduoti toms baimėms ir abejonėms? Juk yra puikių pavyzdžių, jog įmanoma suderinti karjerą ir motinystę.

Ketvirtadienį ISM universitete vyko atvira diskusija apie moteris ir sėkmingą jų karjerą. Savo patirtimi dalinosi keturios žavios ir stiprios moterys: Arminta Saladžienė, NASDAQ OMX grupės viceprezidentė, Baltijos rinkų vadovė; Dovilė Burgienė, verslo advokatė, advokatų kontoros „Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN“ partnerė; Doc. dr. Violeta Barvydienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės: galios įprasminimo modulio vadovė; Dalia Andrulionienė, LESTO valdybos narė, organizacijos vystymo ir organizacijos tarnybos direktorė. Šios moterys ne tik pasiekė aukštumų savo pasirinktame karjeros kelyje, bet ir yra nuostabios mamos, žmonos bei draugės. Buvo be galo įdomu išgirsti jų istorijas ir pasisemti įkvėpimo.

Kad šis klausimas yra aktualus daugybei moterų, parodė ir tai, jog į renginį jų susirinko šimtai ir vos tilpo į erdvią auditoriją. Todėl dalinuosi idėjomis, kurias išgirdau per šią diskusiją. (Kadangi neišsirašiau tikslių citatų, kai kurios idėjos neišvengiamai yra perleistos per mano subjektyvų filtrą.)

 1. Kas moterims trukdo siekti aukštų tikslų ir pozicijų?

  • Ambicijų stoka. Turime pripažinti, kad dažnai vyrai geriau žino ko nori ir yra labiau ambicingi savo karjeroje nei moterys. Mums reikia mokytis kurstyti savo ambicijas, nuolat ieškoti, ko tikrai trokštame. Nepasitikėjimas savimi. Moterys turėtų labiau įvertinti savo stipriąsias puses ir pranašumus bei labiau pasitikėti savimi.
  • Baimė rizikuoti. Moterys yra linkusios į perfekcionizmą, todėl norėdamos būti tobulos, dažnai nenori surizikuoti, nes bijo suklysti.
  • Neįvertina savo privalumų. Pas moteris dažnai yra geriau išreikšta socialinė kompetencija, empatija, jos geriau komunikuoja, atviriau bendrauja. Tai padeda dirbti su komandomis, motyvuoti jas ir pasiekti didelių rezultatų, todėl turėtume įvertinti savo pranašumus ir mokėti jais pasinaudoti.
  • Mūsų pačių netinkamos vidinės nuostatos. Pavyzdžiui, plačiai paplitusi nuostata, kad aukšta pozicija, karjeros kelias tinka tik vyrams, o moters vieta namuose. Dirbkime su šiomis nuostatomis ir atsisakykime tų, kurios mums trukdo eiti norimu keliu.
 2. Pagrindinė sėkmės formulė - pirmiausia pačiai suprasti, ar tikrai nori siekti karjeros. Todėl labai svarbu suvokti, ar tu pati tikrai tos karjeros nori, o ne kažkas iš tavęs to tikisi (tėvai, vyras, socialinė aplinka). Kai tik suvoki, kad tikrai to nori pati, tuomet apsisprendi, sutelki dėmesį į norimą objektą ir judi į priekį. Tikrai nebūtina daryti karjeros kiekvienai moteriai, juk moters pašaukimas gali būti tiesiog pačia nuostabiausia mama, žmona, rūpintis savo šeima ir atiduoti tam visą meilę bei jėgas. Svarbiausia suprasti tai, ko pati ištiesų nori.

 3. Jei tikrai jauti, kad nori eiti savo pasirinktu karjeros keliu, išlieka svarbus klausimas: kaip suderinti šeimą ir karjerą? Motinystė išmoko puikių strategijų, kaip bendrauti įvairiose situacijoje darbe. Pasinaudokime šiomis pamokomis savo karjeroje. Pavyzdžiui, vaikai dažnai nepasako, kas jiems yra negerai, todėl reikia suprasti, kaip subtiliai tai sužinoti iš jų. Šios pamokos bei įgytos kompetencijos vaikų auklėjime, praverčia ir darbe, o darbe įgytos patirtys padeda tvarkytis šeimoje. Einant karjeros keliu bei derinant šeimos atsakomybes, nėra kažkokio iš anksto paruošto veikiančio plano ar recepto. Reikia nuolatos, kiekvienoje situacijoje, priimti sprendimą, įvertinus tai, kas tuo metu svarbiausia. Svarbu prisiimti atsakomybę už savo sprendimus ir pasitikėti jais. Tam, be abejo, reikia išsiugdyti labai stiprią intuiciją ir gebėjimą apsispręsti.

 4. Kodėl verta eiti karjeros keliu? Mane labiausiai įkvepia Armitos Saladžienės išsakytas motyvas, kad su pareigom auga ne tik atsakomybė, bet kartu auga ir laisvė: didėja ekonominė bei pasirinkimo laisvė.Kad sugebėtum prisiimti daugiau atsakomybės, labai svarbu nuolat save “stumti” iš komforto zonos, pradėti kad ir nuo labai mažų dalykų. Pastebėk, kada labiausiai kažko bijai ir tuomet ženk žingsnį.

 5. Palaikykime viena kitą ir padėkime viena kitai. Juk visos pasiekiame tokį etapą, kai stokojame pasitikėjimo, prisikaupiame baimių. Kartais pasidalinimas savo patirtimi ar palaikantis žodis gali padėti pajudėti iš stagnacijos taško ir kitai moteriai. Svarbiausia, kad nebūtų taip, kaip Ruzveltas yra pasakęs: "There is a special place in hell — there women don't help other women". (Liet.vertimas: "Pragare yra tokia vieta — kur moterys nepadeda kitoms moterims.")

 6. Gerbkime save ir gerbkime kitus. Balansas tarp socialinių įgūdžių ir intelekto yra labai svarbus.

 7. Būkime avantiūristės. Ne visada patirtis padeda, o žinojimas, kaip turi būti, netgi kartais stabdo. Svarbiausia savimi pasitikėti, žinoti, kad labai susikaupus ir subūrus gerą komandą, tau tikrai pasiseks.

Baigiant, noriu pridurti, kad nėra svarbu, kokį kelią pasirenkame, svarbiausia suvokti, ar to pačios norime. Jei nežinai, ko nori, tuomet nenustok ieškoti ir nepasiduok jokioms baimėms ar abejonėms. Visiškai nesvarbu, ar tu pasirinksi karjeros kelią vienoje srityje ar kitoje, ar tu pajausi, kad tavo pašaukimas yra auginti vaikus, palaikyti vyrą, einantį karjeros keliu, todėl svarbiausia džiaugtis gyvenimu ir spinduliuoti meilę kitiems. Tik tada, kai klausome savo širdies ir darome tai, ko labiausiausiai trokštame, esame pačios laimingos, o būdamos laimingos, prisidedame ir prie kitų laimės.